Halıdaki Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki yağlı boya lekesi nasıl çıkar diye kendinize dert etmeyin kesin çözüm ve yöntemler yine bizde. Evinizde boya ve tadilat işleri yapıyorsunuz. Boya ve badana sırasında mutlaka halılar toplanıp bir kenara bırakılır. Tıpkı halı yıkama zamanı halıların toplanıp rulo haline getirildiği zaman ki gibi halılarınızı bir kenara toplayın. Ancak kaza bu ya olacak olmalı. Tamda yağlı boya yaptığınız sırada kenarda bekleyen halılarınızın üzerine yağlı boya döküldü veya fırçadan düştü lekesi oluştu. İşte bütün sorun burada başlıyor. Hele de biraz titiz iseniz o zaman hiçte yanınıza yaklaşılmayacak zamandır. Ama bunu mutlaka dikkatli bir şekilde okuyup yorumlayın. Sizin bu yağlı boya lekesinden tamamen kurtulmanızı sağlayacak yöntemlerdir.

 halıdaki yağlı boya lekesi nasıl çıkar

Halıdaki Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Gelelim şimdi halıdaki yağlı boya lekesinden kurtulmaya. Böyle bir durumda yapılması gerekenlerin başında yağlı boya döküntüsünü bir peçete veya bir ıspatula yardımı ile halı üzerinden almak olacaktır. Yağlı boya lekesi tamamen kimyasallardan yapıldığı için yanıcı ve yakıcı özelliği de bulunmaktadır. Kesinlikle bu tür lekeler üzerinde çamaşır suyu ya da tuz ruhu gibi maddeler kullanmayınız. Kullanıldığı takdirde halınıza kalıcı hasarlar verebilir.

Bunları yaptıktan sonra kalan leke üzerinde çalışmaya başlayabiliriz. Kalan lekeden kastımız halı üzerinden atılan yağlı boyanın oluşturduğu katmandır. Yağlı boya kesinlikle halı üzerinde kurumamalıdır. Hemen boya yapımında kullanılan ve boyayı inceltici özelliği bulunan tiner yardımı ile bu lekeden halı yıkama işlemine tabi tutmadan kurtulabiliriz. Bir pamuk üzerine dökülen tineri ya da direkt üzerine döktüğümüz tiner halı üzerindeki yağlı boyayı çözecek ve kolayca çıkmasını sağlayacaktır. Bundan sonraki yapacağınız tek şey halınızı iyi bir halı yıkama fabrikasına göndererek temiz bir şekilde yıkanmasını sağlamaktır.