Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar

Halınıza dökülen şarap hemen silinmediği veya toplanmadığı zaman çıkmazı zor olan inatçı bir leke haline dönüşür. Buna meydan vermemek için ilk önce halı üzerine dökülen kısım havlu peçete veya bir sünger yardımı ile iyice emilmesi gerekmektedir.

 halıdaki şarap lekesi nasıl çıkar

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar

Halıya dökülen şarap lekesi döküldüğü andan itibaren hemen emilmediği ve halı üzerinden uzaklaşmadığı taktirde halıda renk değişikliği başta olmak üzere birçok sorunlara neden olabilir. Bunun için olabildiğince hızlı davranarak halı üzerindeki şarabın emilmesi ve tahliye edilmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için ilk önce kimyasal bir deterjan ya da başka mir temizlik maddesi kullanmamaya özen gösteriniz. Nedeni ise ani bir kimyasal madde tepkimesi şarap lekesinin özünü değiştirerek daha zor bir leke haline dönüştürebilir. Bu yüzden dikkatli davranmanız gerekir. Daha sonra kalan şarap suyunu bir kaşık, bıçak veya keskin bir malzeme tarafından halı üzerinden almaya çalışın. Geriye sadece dökülen şarabın bıraktığı leke kalacaktır. Şimdi sıra bu lekeye yıkama yapmadan temizleme işlemi olacaktır.

Bilindiği gibi leke halı üzerinde lokal bir kısımda ise direkt halı yıkama işine soyunmanıza gerek yok. Öncelikle sadece lekeli yeri temizleme yoluna gitmelisiniz. Eğer halım biraz beklesin nasıl olsa bir iki hafta sonra halı yıkama firmasına veremem halılarım o zaman yıkanacak diye düşünüyorsanız sakın bu düşüncenizden vaz geçin. Çünkü halı üzerinde uzun zaman bekleyen şarap lekesi halının dokusuna da zarar vereceğinden sonraki yapacağınız bütün işlemler geçersiz olacaktır. Ne yapacaksanız anında yapacaksınız ki halının iplik kısmana nüfuz etmeden lekeden kurtulmalısınız.