Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar? Halıya kahve döküldüğü zaman yapılacak işlemler ve temizleme yöntemleri sırasıyla şöyledir. Bu tür lekelerle genellikle mutfaktaki yata salondaki halılar karşı karşıya kalır. Kahve lekesin ne kadar masum bir leke olarak görünse de aslında halı üzerine döküldüğünde pek te o kadar masum gözüküyor ve halı yıkama firmalarının çıkarmada zorlandıkları lekelerin başında gelmektedir.

 halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Kahve su iye karıştığı zaman tıpkı bir organik boya gibi kendini hazırlıyor ve doğal rengini alarak döküldüğü her yeri boyayabiliyor. Bu yüzden kahve zor lekeler arasında yerini almaktadır. Şimdi bu zor leke olan kahve lekesini halı yıkama yöntemi uygulamadan nasıl çıkartabiliriz? Mutfakta kahve yaptınız misafirlerinize ikram edeceksiniz. Güzelce bir şekilde fincanlara doldurdunuz ve yanına suyunu da ekleyerek bir tepsi eşliğinde misafirlerinizin yanına geldiniz. Misafirlerinize uzattığınız sırada hay aksi fincan tepsiden yere düştü ve salondaki güzelim halınız kahve lekesi oldu. Üstelik birde yerde serili bulunan halınız açık renkli zaman tam bir işkence haline dönüşen kahve keyfi yarıda kalmış oldu.

İşte o kahve halıya dökülür dökülmez hemen soğuk su ile ıslanmış bir bez yardımı veya kaşık yardımı ile halı üzerine dökülen kahveyi toplamak olacak. Topladığınız kahveden geriye halı üzerindeki lekesi kalana kadar bu işleme devam edin. Şimdi kalan kahve lekesini temiz ıslatılmış temiz bir bez ile dışarıdan içeriye yani lekenin merkezine doğru silmeye çalışın. Islak bez kalan kahve parçacıklarının emmesini sağlayarak lekenin halı üzerinde daha pasif duruma düşmesini sağlayacaktır. Eğer bu şekilde istenilen temizliği elde edemediyseniz halıyı toplayım bir halı yıkama firmasına teslim etmenizde fayda olacaktır.